Hung Ga Kung Fu

27 05 2011

V Číne sa hovorí, že cvičiť kung fu je ako jesť niečo horké. Prečo? Nuž, cvičenie kung fu je naozaj namáhavé, aj keď to tak možno nevyzerá. Treba mať preto predovšetkým pevnú vôľu a odhodlanie cvičiť. Kung fu, voľne preložené ako “majstrovstvo” sa nemusí uplatňovať len v bojových umeniach (wu shu) ale aj napríklad v kaligrafii, pití čaju alebo v práci, ktorú práve vykonávame. Bojové umenia sú v Číne veľmi rozšírené. Existuje nespočetné množstvo rozličných štýlov, napr. zvieracích (had, modlivka, tiger, žeriav, orol, leopard atď..) alebo odvodených systémov ako napríklad Wing Tsun. V tomto článku sa vám pokúsim priblížiť jeden z najpopulárnejších štýlov kung fu – Hung Ga

História štýlu hung ga

Toto bojové umenie pochádza z Fukginského kláštora Siu Lum na juhu Číny. Kláštor bol postavený v Gau Lin Shan v provincii Fukien. V roku 1399, počas dynastie Ming sa stal známy ako Južný Siu Lam. Najväčšú slávu získal pred svojim zničením počas dynastie Ching (1644-1911).

Charakteristika hung ga kung fu

Medzi znaky, ktoré sú pre toto bojové umenie charakteristické  partia hlavne nízky postoj (sei ping ma), tvrdé údery a bloky + techniky tigra a žeriava. Jednotlivé pohyby sú usporiadané do zostáv (foriem), podobne ako napríklad pri precvičovaní Kata v Karate. Existuje mnoho foriem, avšak najznámejšia je tvz. Krotenie tygra, nazývaná tiež gung gee. Štýl hung ga obstahuje tiež mnoho zbraňových foriem (tyč, šabľa, meč, motýlie meče, kopia atď.). Ku každej forme je priradená aj forma aplikačná. Je to systém aplikovania jednotlivých pohybov tieňových zostáv v sparingu.

Štýl hung ga je niekedy nesprávne charakterizovaný ako čisto vonkajší štýl kung fu spoliehajúci sa výhradne na fyzickú silu. Avšak nie je to celkom pravda. Pri cvičení hocijakého štýlu kung fu nie je možné úplne odignorovať prácu s vnútornou energiou. Prirodzene, že práca s čchi je výsadou jemných štýlov ako napríklad Tai chi, ale významnú úlohu zohráva aj pri precvičovaní vonkajších štýlov ako je hung ga.


Akcie

Informácia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s
%d blogerom sa páči toto: